icono de desambiguación Entradas similares:  fas, fàs

IrlandésEditar

Etimología 1Editar

 fás
Pronunciación (AFI):  Si puedes, ¡incorpórala!

Del irlandés antiguo ásaid

Verbo intransitivoEditar

1
Crecer

ConjugaciónEditar

fás
primera conjugación
Formas no personales
Sustantivo verbal fás
Adjetivo verbal fásta
Formas personales
persona singular plural pasiva
autónoma
1.ª 2.ª 3.ª 1.ª 2.ª 3.ª
indicativo
Presente fásaim fásann tú
fásair1
fásann sé, sí fásaimid fásann sibh fásann siad
fásaid1
fástar
Pretérito d'fhás mé
d'fhásas1
d'fhás tú
d'fhásais1
d'fhás sé, sí d'fhásamar d'fhás sibh
d'fhásabhair1
d'fhás siad
d'fhásadar1
fásadh
Pretérito imperfecto d'fhásainn d'fhástá d'fhásadh sé, sí d'fhásaimis d'fhásadh sibh d'fhásaidís d'fhástaí
Futuro fásfaidh mé
fásfad1
fásfaidh tú
fásfair1
fásfaidh sé, sí fásfaimid
fásfam1
fásfaidh sibh fásfaidh siad
fásfaid1
fásfar
Condicional d'fhásfainn d'fhásfá d'fhásfadh sé, sí d'fhásfaimis d'fhásfadh sibh d'fhásfaidís d'fhásfaí
subjuntivo
Presente fása mé
fásad1
fása tú
fásair1
fása sé, sí fásaimid fása sibh fása siad
fásaid1
fástar
Pretérito fásainn fástá fásadh sé, sí fásaimis fásadh sibh fásaidís fástaí
Imperativo fásaim fás fásadh sé, sí fásaimis fásaigí fásaidís fástar
1 dialectal

Etimología 2Editar

 fás
Pronunciación (AFI):  Si puedes, ¡incorpórala!

Del irlandés antiguo ás

Sustantivo masculinoEditar

1
Sustantivo verbal de fás1; crecimiento
  • Ejemplos:
"[...] Níl ar bith is áille / 'n ghealach os cionn a' tsáile / Ná bláth bán na n-airne / Bíos ag fás ar an draighean [...]" Bríd Óg Ní Mháille.

Referencias y notasEditar