Gaélico escocésEditar

 caill
Pronunciación (AFI):  Si puedes, ¡incorpórala!

EtimologíaEditar

Del irlandés antiguo coillid ("destruir")[1] [2]

Verbo transitivoEditar

1
Perder

GalésEditar

 caill
Pronunciación (AFI):  Si puedes, ¡incorpórala!

EtimologíaEditar

Si puedes, incorpórala: ver cómo

Sustantivo femeninoEditar

caill
Mutación Singular Plural
Radical
caill
ceilliau
Suave
gaill
geilliau
Nasal
nghaill
ngheilliau
Aspirada
chaill
cheilliau
1 Anatomía.
Testículo

Véase tambiénEditar

IrlandésEditar

Etimología 1Editar

 caill
Pronunciación (AFI):  Si puedes, ¡incorpórala!

Del irlandés antiguo coillid ("destruir")[1] [2]

Verbo transitivoEditar

1
Perder
  • Ejemplos:
"Bhí fear bocht fadó ina chónaí ag Cluan Choscartha, agus chaill a mheabhair le huireasa agus le trioblóid agus le mór-ainnise, ag féachaint ar a leanaí óga agus a máthair in uireasa agus in -ádh." Scéal na dtrí chomhairle.

ConjugaciónEditar

caill
primera conjugación
Formas no personales
Sustantivo verbal cailleadh
Adjetivo verbal caillte
Formas personales
persona singular plural pasiva
autónoma
1.ª 2.ª 3.ª 1.ª 2.ª 3.ª
indicativo
Presente caillim cailleann tú
caillir1
cailleann sé, sí caillimid cailleann sibh cailleann siad
caillid1
cailltear
Pretérito chaill mé
chailleas1
chaill tú
chaillis1
chaill sé, sí chailleamar chaill sibh
chailleabhair1
chaill siad
chailleadar1
cailleadh
Pretérito imperfecto chaillinn chaillteá chailleadh sé, sí chaillimis chailleadh sibh chaillidís chailltí
Futuro caillfidh mé
caillfead1
caillfidh tú
caillfir1
caillfidh sé, sí caillfimid
caillfeam1
caillfidh sibh caillfidh siad
caillfid1
caillfear
Condicional chaillfinn chaillfeá chaillfeadh sé, sí chaillfimis chaillfeadh sibh chaillfidís chaillfí
subjuntivo
Presente caille mé
caillead1
caille tú
caillir1
caille sé, sí caillimid caille sibh caille siad
caillid1
cailltear
Pretérito caillinn caillteá cailleadh sé, sí caillimis cailleadh sibh caillidís cailltí
Imperativo caillim caill cailleadh sé, sí caillimis cailligí caillidís cailltear
1 dialectal

Etimología 2Editar

 caill
Pronunciación (AFI):  Si puedes, ¡incorpórala!

Del irlandés medio coll.[1] Compárese el gaélico escocés call o el manés coayl.

Sustantivo femeninoEditar

1
Pérdida, perdición

Irlandés antiguoEditar

 caill
Pronunciación (AFI):  Si puedes, ¡incorpórala!

EtimologíaEditar

Si puedes, incorpórala: ver cómo

Sustantivo femeninoEditar

1
Bosque, floresta

Referencias y notasEditar

  1. 1,0 1,1 1,2 Royal Irish Academy (1913-). en eDIL project: Dictionary of the Irish Language based mainly on Old and Middle Irish materials (en inglés).
  2. 2,0 2,1 MacBain, Alexander (1911). An Etymological Dictionary of the Gaelic Language, 2.ª ed., Stirling: E. MacKay.