feolmhar

IrlandésEditar

 feolmhar
Pronunciación (AFI):  Si puedes, ¡incorpórala!

EtimologíaEditar

Del gaélico clásico feólmar.[1] Compárese con el gaélico escocés feòlmhor

AdjetivoEditar

feolmhar
primera declinación
Positivo Singular Plural
masc. fem. fuerte débil
Nominativo feolmhar

feolmhara
Vocativo feolmhair

feolmhar

feolmhara
Genitivo feolmhair

feolmhaire

feolmhara

feolmhar
Dativo feolmhar

feolmhara
Comparativo
Superlativo
feolmhaire
1
Carnoso
  • Ejemplos:
"Nuair a chuaigh giofta eile, chonaicchuibhreann talún agus scota mór caorach ann, agus bhí siad ramhar, feolmhar, beathaithe, gidh nach raibh an féar ach go han-lom." (1896) An rí nach raibh le fáil bháis.

Véase tambiénEditar

Referencias y notasEditar

  1. Royal Irish Academy (1913-). en eDIL project: Dictionary of the Irish Language based mainly on Old and Middle Irish materials (en inglés).