Gaélico escocésEditar

 athair
Pronunciación (AFI):  Si puedes, ¡incorpórala!
  • Homófonos:

EtimologíaEditar

Del irlandés antiguo athir

Sustantivo masculinoEditar

athair
Singular Plural
Nominativo athair athraichean
Genitivo athar
1
Padre.

IrlandésEditar

 athair
Pronunciación (AFI):  Si puedes, ¡incorpórala!
  • Homófonos:

EtimologíaEditar

Del irlandés antiguo athir

Sustantivo masculinoEditar

athair
Singular Plural
Nominativo athair aithreacha
Vocativo a athair a aithreacha
Genitivo athar aithreacha
Dativo athair aithreacha
1
Padre.
"ó m'athair fachta bás agus gur dh'fhág mo dhóthain do shaibhreas an tsaoil agamsa, is maith liom féin agus an saibhreas san do thabhairt don gcaptaen óg led thoilse." Iníon an Cheannaí.

Referencias y notasEditar